DENİZ AKVARYUMLARINDA BİR İSTİLACI TÜR

Bristleworm ” adı , tüm Polychaete sınıfı deniz kurtları için geniş anlamlı bir tanımlamadır , ancak çoğu deniz akvaryumu hobicisi tanklarında Polychaete sınıfından biristlewormlarla tanıştığı için gerçekten sorunlar oluşturan bir wormla karşılaşmadığı sürece tankındaki türü bristleworm olarak adlandırır. Polychaete familyası üyelerini birbirinden ayırt etmek oldukça zordur. Taki evlerimize belli bir maaliyet ve zaman harcayarak kurduğumuz küçük okyanusumuzda “Fireworms”denilen Amphinomidae ailesinin üyesi olan Polychaete ile tanışıp mercan ve balık kayıplarını yaşayana kadar.

Şimdi Bristlewormlar ve Firewormlar arasındaki farklara ve benzerliklere bakacak olursak; her ikisinde de gövdeden çıkıntı yapan kılcıklar bulunur ve bu kılcıkların içi simbiyotik yaşam sürdürdükleri bakterilerle doludur, gövde ve baş kısımları ve hareket tarzları hemen hemen aynıdır. Ancak Biristlewormlar renk olarak daha pastel tonda pembemsi soluk iken Firewormlar daha koyu kırmızıya yakın ve gövde ortasından kuyruğa doğru siyahtır. Bristlewormlar genellikle leş ve atık yiyerek akvaryumlarımızda temizlik ekibine destek olarak masum ve yaralıdır tek negatif yönü estetik olarak göze pek hoş görünmedikleri için bazı hobiciler tarafından istenmez ya da sevilmezler. Bristlewormlar genellikle gece aydınlatma kapandığında kaya içerisinden ya da kumdan çıkarak beslenirler ve aydınlatmamız aktifken çok fazla göremeyiz. Firewormlar ise beslenmelerinde biristlewormlarda olduğu gibi leş, atık fazla yemler yanında yumuşak mercanları ve kum üzerine dinlenen nispeten az hareketli ve küçük balıklarımıza da agresif şekilde saldırıp kılcıkları ile enfeksiyon bulaştırıp öldürebiliyor ve yiyebiliyor. Her iki worm türüde aşırı besin ve atık yükü olan akvaryumlarımızda hızlı üretebiliyor ancak besin yükünü azaltarak Bristleworm popülasyonunu düşürebilirken firewormlarda durum sıkıntılı işliyor ve besin azalınca mercanlara ve balıklara tehdit oluşturuyor. Ayrıca Firewormlar gece ve gündüz sürekli aktif olarak akvaryumda tam anlamıyla istilacı tür örneği sergiliyor.

Biristleworm ve Firewormların bir diğer benzerliği de elle müdahalede kılcıklarını deri yüzeyine saplayarak acı, ağrı, kızarma ve şişlik oluşturabilir hatta daha yoğun bir temastan kaynaklı enfeksiyon oluşması durumunda tıbbi yardımla antibiyotik tedavisi alınması bile gerekebilir. Bu sebeple bu wormlardan kurtulmak isterseniz kesinlikle kalın bir lateks eldiven ya da cımbız kullanılmalıdır ancak cımbızla müdahalede kurtçuğun bölünmemesi gerekir şayet bölünürse diğer parçasıda ivedilikle akvaryumdan çıkarılmalıdır çünkü bölünen parça yeni bir kurtçuk oluşturur.

Akvaryumda bu kurtçukla temasınız olduysa elinize batan kılcıkları bir cımbız ya da yapışkan bant ile çıkarın,  temas olan yere sirke, alkol/izopropil alkol uyguladığınızda acı ve ağrı hafifleyecektir, yakınma devam ederse hidrokortizon kremi uygulanabilir ve bir enfeksiyondan şüphelenilirse, topikal bir antibiyotik uygulanabilir. Ağrı için ibuprofen veya asetaminofen alınabilir. Ağrının şiddetli olması, kaybolmaması veya enfeksiyondan şüphelenilmesi durumunda, deniz yaşamı yaralanmalarında bilgili olan bir doktora gidilmelidir.

Gelelim bu istilacı canlılardan kurtulma yöntemlerine;

Bunları gördüğünüzde cımbız veya ağ kullanarak elle çıkarın.

Bir worm tuzağı/ kapanı satın alın ya da kendinizinkini yapın.

Yemlenmiş naylon çorap kullanın

Doğal ve Biyolojik mücadele için; Dottyback, Wrasse/ Halichoeres family, Bird Wrasse (Gomphosus varius), Maori Wrasse (Cheilinus oxycephalus), Sunset Wrasse (Thalassoma lutescens), Coral Banded Shrimp (Stenopus hispidus) ya da Arrow Crab (Stenorhynchus setrcornis). Son seçenek çok popüler olsa da, dikkatli olunması önerilir. Tanınmış bir avcı olarak kötü kurçukları yiyecek, ancak diğer temizlik ekibini ve kabukluları da yiyecektir.

Herkese istilasız ve sağlıklı Hobiler…

42*42*35(h) Nano tankımda yaşananlar

10 günlük tatil dönüşü – otomatik yemleme makinesi günde 2 öğün ve az miktarda yemlemeye rağmen kum üzeri, kayalar ve hatta mercanlar üzerinde bile epey sayıda fireworm ile karşılaştım, mercanlarımda Fragspawn Corallar ve Green Hairy Mushroomlar dışında keyifsizlik ve anormallik görünmüyordu. Ancak Fragspawn Corallarda kafalarda beyazlama Hairy Mushroomların bazılarında beyazlama vardı su değişimi ve akabinde su değerlerini test ettim çıkan sonuçlar;

Tuzluluk: 1025

Sıcaklık: 25.5 C°

Nitrat: 0,5 ppm

Fosfat: 0,3 ppm

kH: 7,7 dkH

Ph: 8,0

Kalsiyum: 490 ppm

Magnezyum: 1410 ppm

Herşey normaldi ama beyazlamayı erime ve ölüm takip edince değişkenleri düşündüm; ışık, dalga ya da besin girişinde hiçbir değişim olmadığı için deniz akvaryumu zararlıların ve hastalıkları düşünürken biristleworm zannettiğim bu kıllı kurtçukların aşırı derecede çoğaldıklarını gördüm ve yaptığım araştırmalar neticesinde yumuşak mercanların sert gövde kısmına girme, mercan ağzından sindirim organına uzanıp besin çalma için deforme etme, montilerin içine delik açma, küçük ve nispeten az hareketli, kum üzerinde dinlenen balıklara enfeksiyon bulaştırıp öldürerek onları yeme gibi zararlarının olduğunu öğrendim. Sağlıklı ve oldukça hareketli bir Blue Mandarin eklemesi yaptım tanka ancak 2 gün sonra Mandarin anlamsızca öldü ve bu wormlar baş şüpheli. Şuan worm tuzakları ve cımbızla toplama ile sayılarını azaltmaya ve başka kayıp vermemeye çalışıyorum kısa zaman sonra bir orchid Dottyback (Fridmani) ekleyerek doğal mücadeleye de başlayacağım.

Osman ÇARPRAZ  Ankara Temmuz/2019

APG Akvaryum Sistemleri  Bülent Derinkök – www.akvaryumdestek.com

0212 5211 39 49  Bahçelievler Mah. Mehmetçik Sk. No:16/A  Bahçelievler –İSTANBUL (Katkılarından dolayı Osman ÇARPRAZ’a teşekkür ederiz.)

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.